Sorter Sistemleri Çeşitleri

Sorter sistemleri ürünlerin üzerindeki barkodları algılayarak barkod içerisindeki bilgilere dayalı bir ayrıştırma mantığı oluşturur ve bu mantıkta ürünleri belirli noktalara yönlendirir. Sorter sistemleri tek başına çalışabildiği gibi bir depo veya dağıtım merkezinin boşaltma kapısından yükleme kapısına kadar veya raflarına kadar uçtan uca bir çözümde olabilir. Sorter sistemleri ayrıştırılacak ürünlerin fiziksel özelliklerine ve ayrışacak ürünlerin kapasitelerine göre çeşitlilik gösterir.

İnnova makina kuruluşundan bu yana kendi üretimi olarak 3000 ürün/saat kapasitelere kadar sorter sistemi yapabildiği gibi 15.000 ürün saat kapasitelerde ve üzerinde ise entegratör olarak hizmet vermekte ve anahtar teslimi projeler icra etmektedir.

Sorter Çeşitleri

Pop-up Roller Sorter: Bu sorter tipi kayışlar ile ürünleri iletirken kayışların arasından ruloların yukarıya kalkarak ürünleri üzerine alması ve aynı esnada dönerken ürünü yönlendirmesi ile ayrıştırır. Kapasite olarak ürün tipine de bağlı olarak maksimum 2000-2500 ürün/saat ayrıştırma yapabilir.

Narrow-Belt Sorter: Bu sorter tipi pop-up roller sorter benzeri olmakla beraber burada ise taşıyıcı rulo iken ayrıştırmayı yapan kayış mekanizmasıdır. Kapasite anlamında da birbirlerine çok yakındırlar.

Wheel Diverter Sorter: Dönen makaralar ile ürünleri iletirken, makara mekanizmasının sağa ve sola belirli açılar ile dönmesi ile ürünler çıkışlara yönlendirilir. Bu sorter tipinin farkı 90° ürünü atmaz ike 30°,45°,60° döndürmeyi sağlar. Ayrıca ürünün ilerleme yüzeyini de değiştirmemiş olur. Ürün boyutlarının değişkenliği arttıkça kapasitesi düşen bir sorter tipidir. Ancak ürün boyutları çok değişmiyor ise 3000 ürün/saat kapasiteleri yakalayabilir.

Roller Top Sorter: Üzerinde plastik bilyaları olan modüler bandın ürünleri iletirken yine bu bandın altında ürün akışına dik çalışan düz bantlı konveyör ile bilyaların döndürülmesi bu dönme hareketi ile de ürünlerin yönlendirilmesi ile ayrıştırma yapılır. Bu sorter tipi ile sağlıklı olarak 4000 ürün/saat ürün ayrıştırmak mümkündür.

Sliding Shoe Sorter: Modüler bir bant kenarında pabuç denilen takozların bir ray üzerinde ürün akışına dik hareket ederek ve bu hareketi ile ürünü itmesi sonucunda ürünü çıkışlara ayrıştırır. Show sorter özellikle ürün gamı çok değişken olan operasyonlarda dahi çalışabilmesi nispeten diğer sorter tiplerinden daha geniş ürünleri ayrıştırabilmesi açısından avantajlıdır. Orta-yüksek kapasiteli sorter sınıfına giren shoe sorter saatte 8000-9000 ürünü ayrıştırabilir. Tek dezavantajı çok gürültülü çalışmasıdır. Zarf ve broşür tarzındaki ince ürünleri de sort edemez.

Tray Sorters: Ürünleri taşıyan tepsi veya hazne şeklinde taşıyıcıların ilerlemesi ve bunların ürünü üzerinden atması ile çalışan mekanizmaya sahip sorter tipleridir. Kendi aralarında ürünü atış şekli ile sınıflandırılırlar. Bunlar:

  • Tilt tray sorter
  • Split tray Sorter
  • Push Tray Sorter

Kapasiteleri 15.000 ürün/saatleri geçebilirler. Hem dikey olarak hem de yatay olarak çalışabilirler. Genelde tepsi boyutunun da izin vermesinden dolayı küçük ve hafif ürünleri sort etmek için çok uygundurlar. Ancak Parsel olan kolilerde boyut engeline takılırlar.

Cross-Belt Sorters: Tray sorter a çok benzerler ancak devirme, bölünme mekanizması yoktur. Çünkü ürünleri taşıyan ve ilerleyen her taşıyıcı zaten bantlı bir konveyördür. Ürün çıkması gereken çıkışa geldiğinde akışa dik çalışan bant çalışır ve ürünü atar. Cross-belt sorterlar 30.000-40.000 ürün/saat kapasiteleri yakalayabilirler. Sorter sistemlerinin en yüksek kapasiteli makineleridir. Ürün yelpazesi de tatmin edicidir. Aynı şekilde Cross-belt sorterlar da hem dikey olarak hem de yata olarak çalışabilirler.